3.10.2008 Evropská výstavu psů Budapešť

3.10.2008 Evropská výstavu psů Budapešť - obrázek

3.10.2008 Evropská výstavu psů Budapešť - obrázek

Na Evropskou výstavu psů v Budapešti jsem se těšila. A byla jsem zvědavá. Výstavu takového formátu jsem na vlastní kůži nezažila,  v Budapešti  jsem nikdy nebyla. Byli jsme přihlášení na pátek 3.10.2008, a to pouze se MC Sandy Show. Ostatní vipetky jely samozřejmě s námi, protože jsme plánovali přejezd do Ivanky pri Nitre na dostihy.

Do Budapešti jsme vyjížděli už ve čtvrtek po obědě, abychom se ubytovali v hotelu a mohli hned ráno vyrazit na výstaviště. Už po vjezdu do města jsme zjistili, že to tady bude s dopravou jako v každé jiné metropoli. Takže husté. Když si ještě zamluvíte hotýlek přímo v centru u Dunaje, pak si o problémy přímo říkáte. Ráno jsme to pocítili se vším všudy. Navigace hlásila vzdálenost necelých pět kilometrů od startu, a tak jsme si nejdřív říkali, že jedeme dost brzy. Cha cha ! Bylo už dávno po avizovaném zahájení a my jsme se posunovali rychlostí pět kilometrů za dvě hodiny. Všude kolem nás auta plná nervózních vystavovatelů, které jsme poznali podle samolepek jejich miláčků. A pak naštvaní maďaři, kterým se ovšem nedivím. Žádná hlídka policie, žádné ukazatele. Že by nečekali takový nápor vozidel na evropskou výstavu ???  V jednu chvíli jsme se díky chaotickému vyrážení a brždění ocitli uprostřed křižovatky na tramvajových kolejích. Řidiči  z vedlejší  strany křižovatky měli zelenou a i tramvaj byla na dohled…. To byl adrenalin !

Začátek výstavy byl nakonec posunut, ale i tak někteří dobíhali již v průběhu posuzování. Počet vipetů byl úctyhodný, a tak byly kruhy zvlášť pro feny a zvlášť pro psy. Fen bylo nahlášeno 80 a psů 60. Kam se člověk podíval, tam byl nějaký vipet. Čekala jsem, že se uvidím z chovatelem naší Sendy. A taky že tam byl. I s početnou smečkou CHS My Camelot. Prohodili jsme pár slov v univerzální řeči. Což znamená směs angličtiny, němčiny, slovenštiny (nikoliv slovinštiny), češtiny a různých grimas. To důležité jsme si řekli a to je hlavní

Sendy nastupovala do třídy otevřené, k počtu dalších 23 fen, včetně vlastní sestry. Hned při nástupu bylo jasné, že vystavování nemám v krvi ani já, ani Sendy. Jestliže všech 23 fen způsobně zaujalo výstavní postoj jedním směrem, u nás to tak nebylo. Že by taktika jak zaujmout rozhodčího ? Za žádnou cenu jsem nemohla moji vipetku nasměrovat do správného postavení. Než se to trochu podařilo, tak nás poslali ven z kruhu, aby mohli posuzovat po menších skupinkách. Po té, co se na nás dostala řada, byla už Sendinka poslušnější a vzorně se nechala postavit na stůl a prohmatat panem rozhodčím.  Po nezbytné ukázce pohybu zepředu do zadu a závěrečném kolečku, jsme dostali kartičku se známkou VG. Very good. Velmi dobrý. Trošku mě to zaskočilo, protože jsem se Sendy takové ocenění ještě nedostalo. Byla jsem uklidněna, že na evropskou výstavu je to dobrá známka. No dobře, ale přesto jsem někde v koutku duše doufala v něco lepšího. Pravdou je, že tam byli krásní vipeti a mohla jsem i svým laickým okem  vypozorovat, kam se ubírá chovatelské snažení. V pátek vyhrála krásná pískově-popelavá fenka, s dokonalou postavou a úžasným pohybem. Odkud byla ? To si přečtu, až budou zveřejněny výsledky. Ve velké konkurenci se neztratily ani kamarádky ze Slovenska a české odchovy.

Po zkušenostech z rána, jsme do hotelu příliš nespěchali a prošli přehršel stánků se vším, co si člověk může pro své pejsánky přát. Pak už jsme zabalili tábořiště a vydali se na nelehkou cestu zpět. Zlatá navigace !

Jak výstava nevalně začala, tak i skončila. Při večerním venčení jsme se stali svědky události, kterou nějak nemohu vymazat z mysli. Venčili jsme pejsky u Dunaje, ke kterému se muselo přes frekventovanou silnici. Tři proudy aut jedním směrem, tři proudy aut opačným. Uprostřed ostrůvek pro čekání na zelenou. Už jsme mířili k řece, když jsme uslyšeli podivnou ránu a v zápětí bolestné vytí psa. Zastavilo se nás hodně a jako v tranzu jsme pozorovali maďarského ohaře, kterého jsme potkali chvíli před tím s majitelkou. Bezvládně mu visela noha a na zmiňovaném ostrůvku se ho snažil zadržet náhodný chodec.  Velmi moc se však snažil dostat zpět k paničce a rozhodl se překonat zbytek cesty… Neřeknu Vám jak to bylo dál, protože už jen vím, že všichni křičeli, pak mě poslal můj muž pryč a šel zjistit, co se děje. Jestli může nějak pomoci. Už tam byla spousta lidí, někam telefonovali... Nemusím snad dodávat, že jsme měli po náladě, po spánku a já pořád přemýšlím, jestli měl chudák vůbec nějakou šanci na přežití.

Celkový dojem z výstavního výletu  je po tomto zážitku hodně negativní.

Druhý den ráno jsme za vydatného deště vyjížděli do slovenské Nitry na dostihy. Pokud je nezruší.

05.10.2008 20:24:01
Hana Valentová
Logo 1 a název.jpg
Facebook

Facebook

Arachné Naděje snů

Arachné Naděje snů


Pedigree Arachné

Pedigree Arachné

My Camelot Sandy Show

My Camelot Sandy Show


Pedigree Sandy Show

Pedigree Sandy Show

Rodokmen Sendy

Moira Ayort Back

Moira Ayort Back


Pedigree Moira AB

Pedigree Moira AB

Icy.jpg
Pedigree Icy Flower BSD

Pedigree Icy Flower BSD

Blue Effect Valentine Dogs

Blue Effect Valentine Dogs

chovný pes
Pedigree Blue Effect

Pedigree Blue Effect

Cariam Valentine Dogs - chovný pes
Cariam Valentine Dogs - chovný pes
Pedigree Cariam VD
Pedigree Cariam VD
Fifth Element Valentine Dogs - chovný pes
Fifth Element Valentine Dogs - chovný pes
hana.walentova@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one