Archiv 2010

Nový příspěvek - obrázek

Nový příspěvek - obrázek

Všem kamarádům,
známým a návštěvníkům stránek přeji pohodový konec roku.

A nový rok 2011 ?
Ten ať je jen a jen podle Vašich představ !
21.11.2010 rekapitulace roku 2010 - obrázek

21.11.2010 rekapitulace roku 2010 - obrázek

Nerada rekapituluji, případně něco uzavírám, ale letos udělám vyjímku. Máme za sebou neskutečný rok s našimi vipetkami.  V březnu jsme u nás přivítali další fenku, kterou jsem dlouze a těžce vydobývala u mého muže. Není se čemu divit, je to už čtvrtá vipetka a to už je pořádný závazek a také čtyřnásobná zodpovědnost za tvory, které jsme si k sobě připoutali. Na druhou stranu je to i čtyřnásobná radost a nekonečná něha, se kterou  nám   citovou a finanční investici vracejí.

Tento rok však musím vybrat jednu z vipetek, která tento rok zazářila nejvíc. Ano, mluvím o Moiře, Míše, Mišičce. Už od začátku roku jsme si naplánovali, že se pořádně zakousneme do tréninků a závodů v coursingu. Občas jsme proložili honění zajíce i klasickým oválem a těšili se do Francie. Moira svůj styl krásně ladila a navíc byla v neuvěřitelné kondici. Po každém odběhnutém závodu mě dojímá její způsob položené otázky, jestli to udělala dobře a jestli se mi to líbilo. Je těžké  tuto psí řeč těla popisovat, ale ANO Miško, udělala jsi to moc krásně a udělala jsi mi velkou radost. Ocenili to i jiní na mistrovských závodech ve Spitzebergu, ve Świerklanci, na mnohých českých coursingových závodech  a nakonec i při ME ve Francii.

Tento rok Moira získala titul Mistra Evropy v coursingu 2010, z nasbíraných ocenění CACT se vyloupl Český šampion práce, dále Mistr Moravy 2010, Mistr Slaska (PL)2010 a podle posledních zpráv i coursingový vítěz ČR 2010 v kategorii whippet fena. Trošku „po haluzi“ jsme přišli i k jednomu dostihovému CACILu, kdy se Moiře podařilo v polské Bytomi doběhnout jako druhé v dostihu. Byla to vlastně její první žádost o titul CACIL, protože jsem trestuhodně opomíjela výstavy. Přišli jsme tak o dva velmi cenné CACILy jak v Polsku, tak ve Francii. Nevadí. Díky Míšo, že Tě mám. Jsi moje krásná černá vipetka, i když docela komplikovaná povaha. Ale i proto jsi jedinečná a jenom naše !

Žádný strach, že ostatní fenky nemám stejně ráda, a že bych na ně nebyla pyšná! Vůbec ne. Také ony nadšeně bojovaly na dráze, ať už byla dostihová, či coursingová. Nejmladší Icy už plně zapadla do smečky a zkouší, co si může dovolit. Aspirovala i na pozici vůdkyně smečky, ale zatím ji Moira vždy vysvětlí, že na tak zodpovědnou funkci je příliš mladá a nezkušená.

Tento rok -  taky už je skoro konec -  už jen odpočíváme a přibíráme. Zaslouženě a rádi.

DĚKUJI VŠEM ZA MILÉ VZKAZY !

12.11.2010 výstižný článek o coursingovém sportu (převzato ze stránek RHS) - obrázek

12.11.2010 výstižný článek o coursingovém sportu (převzato ze stránek RHS) - obrázek

Fotka Moiry AB od Pavla Jeníka.

Často sa stretávame s tým, že ľudia majú od coursingového športu nejaký súbor očakávaní, ktoré sa však nie vždy zhodujú s realitou. V tom okamihu sa otvára priestor pre sklamanie, poprípade šírenie dezinformácií. Pozrime sa preto na nasledujúce tri body.

1. Coursing je šport, resp. je to pracovná aktivita pre psa – v našom prípade imitácia skutočného lovu zrakom na drobnú korisť pre chrty, ktorý je v našich končinách zákonom zakázaný. Preto máme coursing, aby sa aj naďalej mohli udržiavať pracovné vlastnosti chrtov. Práca pre psa znamená, že musí mať v sebe vlohy a mnohému sa musí krok za krokom naučiť. Práca tak isto znamená aj zodpovednosť za výsledok. Preto nemožno brať dostihový šport ako prosté vybehanie sa psa. Na to nám poslúži lopta, psí kamaráti, bicykel, či vlastné nohy. Ale coursing za to stojí, pretože každý pes je pracovitý tvor a má rád úspech. Takisto je pre majiteľa požehnanie vidieť na svojom psovi dobre odvedenú prácu.

2. Coursing neslúži na naberanie kondície, či formovanie línie psa. V istých prípadoch, najmä pred závodom, sa používa konkrétny typ tréningu na pripravenie svalstva na vrcholový výkon (šprinty do vrchu). Vo všeobecnosti však musí byť pes na coursing/dostih už kondične pripravený vytrvalosťou. Bez nej organizmus psa šprintovú záťaž neunesie, najmä na dlhšie trate v rozmedzí cca kilometra. Pes, ktorý nebude vládať, nebude mať z aktivity radosť. Budovanie kondície psa nemôže byť v žiadnom prípade postavené výlučne na behaní na dráhe. Pre prípravu sa naopak používa niekoľko vytrvalostných tréningov do týždňa vo forme klusu, vhodne prestriedaných relaxáciou a nakoniec, vrchol prípravy – coursing/dostih. Stojí to za to, pretože pohľad na sviežeho psa, ktorý práve prešprintoval dráhu dlhú cez kilometer je povznášajúci.

3. Prečo sa nebehá častejšie? Pretože to nie je potrebné. Pre psa stačí tento typ aktivity max. raz do týždňa. Vravíte si, ale pes chce šprintovať. To určite áno, pustite ho v bezpečnom priestranstve s jeho psími kamarátmi. Beh za návnadou a hravý beh sú dve rozdielne veci na telo aj psychiku psa. V druhom rade, ako sme už spomenuli, coursing je šport a väčšina psov to veľmi dobre vie, tak isto vie odlíšiť túto náhradnú prácu od skutočnej. Preto sa musíme starať o to, aby sme psa aktivitou nepresýtili. Vieme, že chrty veľmi radi premýšľajú. Stratenú motiváciu budeme naprávať pomerne komplikovane a otázka, čo so psom, ktorého prestal baviť šport bude určite pálčivejšia ako tá, prečo sa nebehá tri krát týždenne. Beh za umelou návnadou má byť pre psa vrchol, odmena. Ako sa môže tešiť na niečo, čo má „každý druhý deň“? Stojí za to čakať. Uvidíte tú neskrotnú motiváciu, hru srdca a svalov, namiesto psieho povzdychu, „Toto už poznám.“

Lucia Klaučová
30.10.2010 - VI. Memoriál Karla Grünwalda (coursing) - obrázek

30.10.2010 - VI. Memoriál Karla Grünwalda (coursing) - obrázek

Arachné Naděje snů - 10. místo
My Camelot Sandy Show - 4. místo
Moira Ayort Back - 1. místo

Fotka je z alba Pavla Jeníka


Na startu 22 whippetů, 12 fen a 10 psů

Týden po lednickém tréninku na dráze jsme vyrazili s celou smečkou na jednu z posledních neprozkoumaných drah v Česku. Do Kralup nad Vltavou se mnou cestovala i Denisa se svými vipeťáky. Po své vlastní ose vyjížděli i Slobodovi ze Vsetína. My všichni jsme se pak sešli v kralupském motelu Adam , abychom následující den v brzkých ranních hodinách absolvovali přejímku. Jako mírně nadlidský se ukázal nápad, vzít sebou všechny vipetky a téměř všechny je přihlásit do závodu. Kdyby nebylo Slobodovic rodiny a Denisy, tak stojím dodnes v Kralupech omotaná čtyřmi vodítky a čekám do jara na vysvobození. Náš poslední závod v sezóně provázelo nádherné slunečné počasí a ukázková účast vipetů. Kralupská dráha je rovinatá plocha, kterou pořadatelé zpestřili umělým plotem z rákosu. Bylo zajímavé sledovat, jak si s tím psi poradí. Z našich vipetek překážku přeskočila jediná Sandy. Od ní jsem to i očekávala. Ostatní se ji šikovně vyhly. Po krásných a vesměs vyrovnaných výkonech všech vipetů jsme očekávali  cokoliv. Příjemným překvapením bylo Moiřino první místo, vynikající bylo Sendynčino čtvrté místo a Arinka doplnila naši trojici závodnic s desátou příčkou. V tomto směru jsme byli úspěšní. Horší už byl zdravotní stav vipetek i jejích majitelky. Arinka má zhmožděnou přední nohu, Sandy má obnovené zranění prstu s drápem. Kulhání Moiry naštěstí odeznělo ještě ten samý den. A já sama jsem v pondělí navštívila lékaře s pohmožděným ramenem. Poprvé jsem si letos řekla, že je dobře, že už sezóna končí. Potřebujeme si už zkrátka odpočinout.

10.10.2010 dostihy v Marcheggu - mistrovství Rakouska (CACIL) - obrázek

10.10.2010 dostihy v Marcheggu - mistrovství Rakouska (CACIL) - obrázek

Moira Ayort Back - 4. místo ve finále "B"
Icy Flower B.S.D. - 2 rovinky z boxu (jednou i zavřeného)


Na fotce je Moira s černou dečkou :-)

Spousta fotek je u Andrey Němcové a Míši Slobodové.

Dostih v Marcheggu měl být rozloučením s dostihovou sezónou, ale kdoví.

Do Marcheggu jsme se vydaly ve složení Šárka, Denisa, naši vipeti a já. Na dráze nás ještě čekali Slobodovi a Němcovi a spousta dalších světoběžníků, kteří víkendy zásadně netráví v rodinném kruhu. Do dostihu jsem přihlásila Moiru. Fejzík, syn naší Sendy běžel svůj první dostih v kategorii sprinter. Ostatní závodili sami se sebou a taky o nejlepší čas na oválu. Někteří se trochu trápili se startovními boxy a startovali stylem „vylezu to pozadu, třeba to bude rychlejší !“ Byli i jiní, co si hráli na bujné hřebce a zadní dvířka nekompromisně vykopávali. Ach to mládí nevybouřené !!!!

Suma sumárum jsme odjížděli všichni spokojení, a každý jsme k tomu v ruce svírali krásný pohár, který marcheggským sliboval: ano ! Zase rádi přijedeme. Ať už pro tento kousek plastu nebo  také pro pocit, že nás rádi vidíte !

26.9.2010 CCLA coursing Spitzeberg - obrázek

26.9.2010 CCLA coursing Spitzeberg - obrázek

Moira Ayort Back -1.místo, vítěz dne
Arachné Naděje snů - 3. místo

Výsledky jsou na strákách FCW.

Do beznadějně deštivého počasí přijelo ze 14 nahlášených vipetů 10. Pět psů a pět fen. Z ostatních závodníků běhali: afghán, azawak, saluki a maďarští chrti.  Další psi si zde plnili licence a závodilo se i v solobězích. Spoustu majitelů odradilo deštivé a větrné počasí, které ze závodu udělalo "extremcross". Naštěstí organizátoři zařídili, aby v době závodu déšť ustal, a tak jsme čelili jen silnému studenému větru.
19.9.2010 Mistrovství Polska a Grand Prix za jeden den - obrázek

19.9.2010 Mistrovství Polska a Grand Prix za jeden den - obrázek

Moira Ayort Back
-
Mistrovství Polska  - 2. místo finále "A" a CACIL
- Grand Prix Polska - 3. místo
Icy Flower B.S.D. - prodloužená rovinka z otevřených boxů

Více informací a výsledky jsou TADY. (VIDEO)

Na fotce Moira, dečka č.4

První zkušenost s polskou dostihovou dráhou. Přijelo 26 whippetů, polovina psů, polovina fen.
Dále závodili barzojové, saluki, polští a afghánští chrti.

S Denisou jsme podnikly další průzkumnou cestu do Polska. Tentokrát na dostihovou dráhu v Bytomi.     Coursing jsme u našich severních sousedů zkusily a Świeklaniecký závod se nám moc líbil. Podíl na tom měl samozřejmě  krásný výsledek, ale i všechno ostatní klapalo jak mělo.

Opět jsem využila Denisino pohostinství v jejím bydlišti Karviná, které je pro ranní vstávání daleko milosrdnější než Zlín. Dostihová dráha v Bytomi je vlastně multifunkční hřiště, na kterém se koná spousta akcí a nejčastěji se tu asi hraje fotbal. Kolem samotné hrací plochy se dá pomocí vytyčovacích plastových kolíků a pásek vytvořit vcelku prostorný dostihový ovál. Malé i velké startovní boxy vypadaly, že tu nestojí jen přechodně, ale čas od času určitě složí k trénování chrtů a taky k dostihům samotným. Travní porost byl srovnaný a tvořený hustým a udržovaným pažitem. Kladky, po kterých se táhla návnada se instalovaly ráno před závodem. Natahovalo se motorkou, později také osobákem, protože se motocykl porouchal :-). Délka dráhy – 280metrů.

Z vnitřního hrazení jsem měla dost velkou obavu. Všechny naše feny běhají jak coursing, tak dostihy a nikdy nebyl problém s rozlišením, na kterém druhu závodu jsou. Tady nebyla ta hranice tak jednoznačná a já jsem trnula, jak si s tím Arachné a Moira poradí. Denisin Myron AB neměl s dráhou nejmenší problém a bez problémů zvládl svůj rozběh whippetů - psů. Moira ve svém prvním rozběhu vystartovala a několikrát nepříjemně narazila na  symbolické vnitřní hrazení. Ještě že bylo tak poddajné. Arinka následně provedla šikovný, ale bohužel coursingový manévr. Krátce po startu proskočila mezi páskami a začala návnadě nadbíhat.  Nebyla ten den poslední coursingově běžící chrt, ale z vipetů byla bohužel jediná. Další pokusy jsme již neriskovali. Moira se po vcelku nepodařeném prvním rozběhu, kdy doběhla jako poslední  z pěti fen, velmi rychle zorientovala a následný opravný běh vyhrála. Postoupila tak do A- finále. Roneček (Myron AB) bojoval statečně, ale stačilo to jen na finále B.  Při čekání na finále jsme se pak kochali i bavili výkony ostatních chrtů, které jsme díky vyvýšené poloze ochozů měli jako na dlani.

Po krátké přestávce před finálovými běhy mi Deniska, která ovládá polský jazyk,  domluvila tréninkový běh pro naši dorostenku Icy. Ta celou dobu se zájmem přihlížela dostihovému dění a hlasitě se dožadovala svého přídělu adrenalinu. Startovala z otevřeného boxu a nádherně odběhla prodlouženou rovinku i se zatáčkou. Je to šikulka.

Jak jsem už psala, s nějakými dlouhými přestávkami se v Bytomi  nezabývají, a tak jsem hned po odložení Icy do auta začala chystat Moiru na finále. Opět nádherný start a nádherné druhé místo ! Vím, že konkurence nebyla na takové úrovni jako třeba u nás nebo Rakousku, Německu, či  Rábě, ale i tak mi Miška udělala velikou radost.  A taky potvrdila svou všestrannost.

V rámci dostihového dne se v Bytomi běhalo i Grand Prix Polska, které bylo náhradou za zrušený květnový dostih. Účast byla na zvážení pro každého majitele psa, protože to byl pro některé již čtvrtý dostih za jeden den. Přihlásit se mohli jen finalisti „A“. a přes únavu Moiry jsme se ještě radovali z krásného  třetího (oceňovaného) místa. Myron AB ve svém B- finále krásně bojoval a doběhl s daleko většími soupeři na třetím místě.

Unavené  a spokojené jsme naskládaly všechny psy do auta a o v půl páté jsme vyrazily zpět do Karviné. Myslím, že to nebyla poslední akce na téma dostih a Polsko .

11.9.2010 Abinka má kamarádku Miu - obrázek

11.9.2010 Abinka má kamarádku Miu - obrázek

Obě dvě, jak Míša, tak fenečka jsou už doma ve Vsetíně. Následující dny se už bude pracovat na tom, aby z whippetky Mii ( Miss Alba) byla odolná "valašská cérka" ! A parťačka pro Abigail, která ještě neví, kolik radosti ji čeká.
Stránky obou vipetek TADY.
2.-5.9.2010 CACIL-coursingový závod ve Slovinsku po předchozím relaxu v Itálii - obrázek

2.-5.9.2010 CACIL-coursingový závod ve Slovinsku po předchozím relaxu v Itálii - obrázek

Moira Ayort Back - 6.místo
Arachné Naděje snů - 7. místo
My Camelot Sandy Show - 8. místo

výsledky všech závodníků se určitě brzy objeví TU
a TADY je zase několik fotek zvířat, nejčastěji whippetích šelmiček

66 přihlášených chrtů, 13. whippetů fen, 13 whippetů psů
Mezinárodní účast byla opravdu pestrá. Česko-slovensko-rakousko-belgicko-slovinsko-italsko-maďarsko-chorvatsko-německá !

Druhý ročník CACILového coursingu ve Slovinsku jsme měli naplánovaný hned po tom prvním. Předpokládali jsme, že po průkopnických začátcích bude závod odsýpat, ale musíme si asi počkat na nějaký následující ročník. Díky slovenskému rozhodčímu, který se ujal i úlohy školitele, obsluhy navijáku a mnoha dalších činností, jsme skončili ještě za světla. Domů jsme ovšem dorazili až po půlnoci. Plusem byla početná konkurence (alespoň u vipetů, afghánů a barzojů), ale i příjemné prostředí a většinou přívětiví lidé. Nepočítám-li hádku s majitelem obytného vozu, který nám strčil hlučnou a smradlavou elektrocentrálu hned vedle našeho sezení. Později jsme zjistili, že ji použil na zapojení větřáku, který ovíval jeho psy umístěné venku v ohrádce (?????)

Naše tři vipetky, snad vlivem příjemného, ale i aktivního odpočinku v Itálii, nepodaly v prvním kole nijak zvlášť oslnivý výkon. Možná jim nesvědčilo chladné ráno, možná to bylo něco úplně jiného. Odběhly velmi průměrně a z určitého hlediska i dost mazácky.   Všechny tři už mají něco za sebou a když uvidí louku ohraničenou jakýmkoliv porostem, je jim nad slunce jasné, kam zajíc určitě nezaběhne. Všechny si hned na začátku hodně nadběhly. Podle mě inteligence a fikanost, ale pro rozhodčí jasná bodová ztráta.

Druhé kolo už bylo daleko povedenější . Bylo to poznat i na bodovém hodnocení. Ani Moiře, která si polepšila o 15 bodů, ani Arachné, která dostala dokonce o 17 bodů více se nepodařilo zvrátit špatný výsledek z kola prvního. Sendy si také vylepšila skóre, ne však tolik výrazně jako Miška s Arinkou.  Důležité je, že jsou všechny zdravé, takže do konce sezóny snad ještě jeden, dva závody zvládneme.

Své dvě fenky na prvních dvou místech měla zaslouženě maďarka Emese, což je určitě nádherná odměna za péči a za vše, co pro své psy děláme. Také slovenští vipeti Gordon a Benjamin obsadili první a třetí místo, což v mezinárodní konkurenci hodně znamená. Všem gratulujeme !

A Icy ? Ta měla prodloužený víkend plný her a aktivního odpočinku se svou dočasně italskou vipetí kámoškou Elly. Společně řádily a hrabaly v písku na pláži, pořádaly divoké honičky mezi uskakujícími rekreanty a ochotně lovily z vody všemožné klacíky, které jsme jim tam naházeli. Ještě že ji dnes nevidí paní Fintorová (výstavní rozhodčí, která nám vytýkala hubenost), protože dnes by na mě zavolala ochránce zvířat ! Musím ji rychle, ale jen v rámci možností ,  které mi Icy dovolí, vykrmit.

29.8.2010 pohár města Litomyšle (X. ročník coursingového závodu) - obrázek

29.8.2010 pohár města Litomyšle (X. ročník coursingového závodu) - obrázek

Moira Ayort Back - 1.místo, nejlepší chrt, CACT
Arachné Naděje snů - 2. místo, resCACT
My Camelot Sandy Show - 5.místo
Icy Flower Bohemia Snap Dog - celodenní testování trpělivosti psů všech ras a závěrečná rovinka na dráze, s vydatnou pomocí při dotahování návnady zpět na start

whippet - 7 fen, 7 psů

Fotka je od Pavla Jeníka. Ostatní záběry z coursingu a portréty majitelů (bohužel i můj) jsou ZDE.
Logo 1 a název.jpg
Facebook

Facebook

Arachné Naděje snů

Arachné Naděje snů


Pedigree Arachné

Pedigree Arachné

My Camelot Sandy Show

My Camelot Sandy Show


Pedigree Sandy Show

Pedigree Sandy Show

Rodokmen Sendy

Moira Ayort Back

Moira Ayort Back


Pedigree Moira AB

Pedigree Moira AB

Icy.jpg
Pedigree Icy Flower BSD

Pedigree Icy Flower BSD

Blue Effect Valentine Dogs

Blue Effect Valentine Dogs

chovný pes
Pedigree Blue Effect

Pedigree Blue Effect

Cariam Valentine Dogs - chovný pes
Cariam Valentine Dogs - chovný pes
Pedigree Cariam VD
Pedigree Cariam VD
Fifth Element Valentine Dogs - chovný pes
Fifth Element Valentine Dogs - chovný pes
hana.walentova@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one