12.díl - 70-tá léta

I toto období pojmeme velmi stručně a zaměříme se jen na podstatná fakta. A začneme tou nejvýznamnější událostí.

Začátek formuláře

Jako návnada sloužila bílá králičí kůže

 kliknutím náhled zvětšíte

Konec formuláře


I toto období pojmeme velmi stručně a zaměříme se jen na podstatná fakta. A začneme tou nejvýznamnější událostí.

Na zasedání dostihových komisí U.I.C.L. 2. 3.1974 v Tihány v Maďarsku ( Československo bylo zastoupeno B. Škorpilovou a M. Hanušovou), byla naše republika pověřena pořádáním Mistrovství Evropy pro rok 1975 a pí. Škorpilové byla symbolicky předána vlajka UICL. Při zasedání se pořádala i výstava chrtů, kde naší chrti vcelku uspěli, a chov byl oceněn jako univerzální a zcela odpovídající standardu FCI, schopný obstát jak na výstavách, tak i na dostizích.

Jako výraz uznání práce našich chrtařů pověřila Mezinárodní organizace chovatelů chrtů U.I.C.L. Český svaz chovatelů drobného zvířectva uspořádáním Mistrovství Evropy a dostihů o Vítěze UICL pro rok 1975. ČSCHDZ pak rozhodnutím svého ÚV svěřil zajištění celé záležitosti Klubu chovatelů chrtů v Praze.

Ve stádiu příprav této vrcholné evropské amatérské akce bylo prověřeno několik ""dostihových drah"" ( tedy spíše míst, kde se tehdy dostihy pořádaly) a jako nejvýhodnější, co do kvality i prostředí, byla určena dostihová dráha v&nbs p;Libochovicích n/Ohří. Díky velkému pochopení orgánů MěNV a správy státního zámku v Libochovicích mohl být meeting uspořádán ve dnech 20. a 21. září 1975 v tamním zámeckém parku.

Ubytování účastníků bylo zajištěno v místě i okolí a v okruhu 30 km byly prakticky obsazeny všechny ubytovací kapacity. Celkem se ubytovalo 723 našich i zahraničních účastníků.

Vyměření dostihové dráhy byla ze strany členů Klubu chovatelů chrtů věnována mimořádná péče. Dráha byla vytyčena a oddělena od ostatního prostoru pomocí asi 1 500 m dostihových sítí a ke stanovení časů bylo připraveno osvědčené elektronické zařízení, které měřilo časy všem šesti psům každého běhu. Byly použity nové startovací boxy jak pro malá, tak i velká plemena. Návnada byla tažena novým, vysoce výkonným elektrickým navijákem, přes osvědčené velké kladky. Jako návnada sloužila bílá králičí kůže, která se během dostihů několikrát měnila, aby byla vždy dobře viditelná. Rozhlasový komentář byl zajištěn ve třech jazycích – češtině, němčině a francouzštině. Startovní a výsledkové listiny byly 5x rozepisovány a předávány: 1x rozhodčím, 1x vyvěšeny na tabuli v sedlišti, 1x pro sedliště, 1x pro rozhlas a 1x pro potřebu dalšího řízení dostihů. Tehdy ještě nebyla k dispozici dnešní výpočetní technika a vše se muselo ručně přepisovat a kopírovat. Přehledný katalog, jeho uspořádání i dostihový pořádek, byl dílem paní Aleny Škorpilové, které vydatně pomáhala paní Zuzana Slížová.

Přes počáteční nervozitu a výhrady zahraničních rozhodčích k umístění kladek ( v blízkosti zatáčky stál vzrostlý strom ), byl průběh dostihů naprosto klidný, bez jediné reklamace účastníků. Velmi potěšitelné také bylo, že nedošlo k žádným vážným zraněním chrtů. Menší zranění u několika greyhoundů mělo dvě příčiny. Jedou z nich byla okolnost, že již k prvnímu rozběhu nastupovali někteří s nedoléčenými zraněními z předešlých dostihů ( v dnešní době by takový pes nebyl připuštěn k dostihům). Druhou příčinou byl tehdejší nevhodný systém tří ( někdy i čtyř ) běhů denně. Nebýt zřejmě dobré kvality trávníku a citlivého vedení návnady, mohlo vše dopadnout hůře, i když forma a dostihové zkušenosti soutěžících chrtů byly jistě na úrovni.

V pátek 19.9.1975 byli přítomní zástupci jednotlivých zúčastněných států a zástupci UICL přijati ve slavnostní síni MěNV v Libochovicích předsedou MěNV a ředitelem státního zámku. Oba činovníci uvítali přítomné a během přátelské besedy popřáli všem účastníkům pěkný pobyt u nás. Poté společně připili na hladký průběh dostihů. Zahraniční hosté obdrželi upomínkové předměty a znak města Libochovic.

V sobotu 20.9.1975 v 9,00 hodin byl zahájen slavnostní ceremoniál. Byla vztyčena naše státní vlajka a vlajka UICL. Kolem stupňů vítězů byly ve stojanech rozmístěny vlajky všech zúčastněných států. Slavnostním projevem představitele UICL p. Nauseho z NSR a předsedy Klubu chovatelů chrtů bylo Mistrovství Evropy (s dostihy o titul Vítěze UICL) pro rok 1975 zahájeno.

Na vítěze a umístěné v obou soutěžích čekaly tyto ceny:

Vítěz obdržel trofejní dečku , zlatou plaketu UICL a pohár pořadatele, 2. pes obdržel stříbrnou plaketu UICL a pohár pořadatele a 3. pes obdržel bronzovou plaketu UICL a pohár pořadatele.

Dečky pro vítěze a plakety byly zakoupeny od UICL. Dalším finalistům byly předány ceny, které darem přivezli zástupci zúčastněných států.

Po skončení prvého dostihového dne byl uspořádán přátelský večírek v hotelu Labuť v Litoměřicích. Slavnostní zahájení provedla zástupkyně ÚV ČSCHDZ pí. Vojtěchová a president UICL p. Nause z NSR. Počáteční komunikační potíže se s postupujícím časem vytratily a průběh společného setkání našich a zahraničních chovatelů se nesl ve znamení velmi dobré společenské úrovně.

Po skončení druhého dne meetingu bylo pak za zvuků hymny provedeno slavnostní spuštění naší vlajky a fanfáry lesních rohů doprovodily spuštění vlajky UICL. Vlajku pak předal předseda Klubu chovatelů chrtů Ing. Kubíček paní de Vaal z Holandska, kde se v dalším roce (1976) mělo pořádat další Mistrovství Evropy a dostih titul ""Vítěz UICL"".

Vítězové UICL:

Dostihů UICL se celkem zúčastnilo 137 chrtů, z ČSSR 41 ze 48 přihlášených.

Finále greyhoundů psů:

Dečka

Postup

Poř. č.

Jméno

Majitel

Stát

Poř.

Čas v s

1.

1.z 63.běhu

135

Zorro

Lingers, Geldrop

NL

4.

30,9

2.

2.z 63.běhu

120

Clay v.d.Lichquelle

Hahn, Gam.-Wasserstetten

D

2.

30,7

3.

3.z 63.běhu

130

Marco Polo

Blank, Niefern

D

6.

31,1

4.

1.z 64.běhu

128

Ilmen del Matagato

Medina, Hoveilles

F

1.

30,2

5.

2.z 64.běhu

133

White Nose

Breslauer, Diedorf

D

5.

31,0

6.

3.z 64.běhu

125

El Toro v.d. Eichquelle

Breslauer, Diedorf

D

3.

30,8

Finále greyhoundů fen:

Dečka

Postup

Poř. č.

Jméno

Majitel

Stát

Poř.

Čas v s

1.

1z 65.běhu

149

Flying Dog´s Busy-Jane

Barth, Sindelfingenn

D

3.

30,5

2.

2.z 65.běhu

148

Firebird´s Nicole

Roth, Nürnberg

D

5.

31,1

3.

3.z 65.běhu

153

Jade of Westpark

Petitpierre, Genelier

CH

6.

32,4

4.

1.z 66.běhu

141

Dauphine of Felicity´s H.

Meijer, Netterden

NL

2.

30,4

5.

2.z 66.běhu

138

Bitchie of Windflowers

Salamoni, Safenell

CH

1.

30,1

6.

3.z 66.běhu

155

Raging Calm

Medina, Hoveilles

F

4.

30,6

Mistrovství Evropy

Dostihů o titul Evropský dostihový vítěz se zúčastnilo 112 chrtů ze 118 přihlášených. Z ČSSR se účastnilo 23 chrtů z 24 přihlášených.

Finále greyhoundů psů:

Dečka

Postup

Poř. číslo

Jméno

Majitel

Stát

Poř.

Čas v s

1

1.z 48.běhu

244

Hi-Joe of Felicity´s Home

Sweelssen, Montfort

NL

1.

29,7

2

2.z 48.běhu

234

Carmen James

Bol, Langerak

NL

5.

32,6

3

1.z 49.běhu

254

Real Work

Kowarsch,Weilim Schönbuch

D

3.

31,4

4

2.z 49.běhu

241

Gordon of Chainbridge

Stodola, Wien

A

4.

32,2

5

1.z 50.běhu

245

Kepo´s Major

Polderman, Rotterdam

NL

2.

31,2

6

2.z 50.běhu

240

Flying Dog´s Banyo

Barth, Sindelfingen

D

-

Zran.

Finále greyhoundů fen:

Dečka

Postup

Poř. číslo

Jméno

Majitel

Stát

Poř.

Čas v s

1

1.z 51.běhu

269

Lincoln Expres

Schnyder, Le Lignon

CH

-

Zran.

2

2.z 51.běhu

270

Maybell of Woodflowers

Schnyder, Le Lignon

CH

1.

30,5

3

3.z 51.běhu

260

Cockney Rebel

Crezee-Blok, Brielle

NL

4.

31,8

4

1.z 52.běhu

262

Elktra vom Venusberg

Bitzer, Böblingen

D

2.

30,5

5

2.z 52.běhu

265

Flying Dog´s Big Fire

Vegel, Oberhausen

D

3.

31,4

6

3.z 52.běhu

266

Headache

Weiss, Ramscheid

D

-

Zran.

A jak dopadli naši greyhoundi? Nejlepších výsledků mezi fenami dosáhla Ora Pražská, která se probojovala do semifinále naprosto vyrovnanými časy. Její dosažené časy by stačily na druhé místo ve finálovém běhu psů. Feny ale obecně dosahovaly vynikajících časů, takže semifinálový čas Ory nestačil na postup do finále (průměrný dosažený čas fen v semifinálových bězích byl 30,06 s  a průměrný čas psů 31,36 s).

Nejlepšího času dosáhl Olivero Pražský, který ve svém prvním rozběhu dosáhl 30,2 s a postoupil přímo do semifinále. Zde skončil ale až třetí a do finálového běhu nepostoupil. Oba sourozenci asi potřebovali ještě trochu toho potřebného ""závodnického štěstíčka"".

Ve finálových časech již takové rozdíly nebyly, neboť účastníci byli po třech ( v jednom případě dokonce i čtyřech!) bězích značně unaveni. Psi dosáhli průměrného času - 31,38 s, finále dokončilo pět psů, jeden pro zranění nedokončil, feny dosáhly průměrného času - 31,05 s a finále dokončily pouze čtyři feny. Dvě pro zranění dostih nedokončily, mezi nimi Lincoln Expres, nejrychlejší greyhound celého Mistrovství. Tato zranění ve finále musela zahraniční účastníky velmi mrzet a určitě si nejlepší vzpomínky na dostihy v Československu neodnesli – nicméně, byla to daň tehdejšímu dostihovému systému, který tenkrát všichni akceptovali.

Dostihů se zúčastnili naši nejlepší psi a feny. Byla to velká zkušenost a hlavně prověření kvality chovu. Výsledná umístění odpovídala tehdejším možnostem našich svěřenců. Bylo to vlastně první velké měření sil se zahraniční konkurencí. Mnozí naši chrtaři neměli tehdy možnost vůbec vycestovat (získání devizového příslibu bylo dost problematické. Výjezd nebyl brán jako reprezentace ale jenom jako rekreace ) a zřejmě i vzhledem k této situaci rozhodla UICL o pořádání tohoto Mistrovství na území Československa. Bylo to velmi vstřícné gesto.

Naši zástupci tedy skončili v semifinálových bězích a žádný greyhound se do finálového běhu neprobojoval. Musíme mít na paměti, že tehdejší možnosti našich chrtařů nebyly takové, jako dnes. Kvalitní granulované krmivo, které by bylo vhodné pro psy v zátěži ještě neexistovalo, komplexní minerální a vitaminové doplňky se špatně sháněly, veterinární lékaři se profesně věnovali hlavně hospodářským zvířatům a malá domácí zvířata pro ně byla spíše zájmovou činností. Naštěstí byli mezi veterináři také majitelé chrtů, a tak byla alespoň základní péče zajištěna. Ani tréninkové podmínky nebyly nejlepší - neexistovala žádná kvalitní stálá dostihová dráha a na loukách se jen těžko natrénuje evropský šampion, byť sebelepšího původu. Také odborného metodického materiálu bylo jak šafránu.

Pár našich chrtařů se ze situace poučilo. Na vlastní oči se přesvědčili, že v chovu dostihového greyhounda se nelze obejít bez dalších vhodných importovaných jedinců – tedy greyhoundů z prověřených dostihových linií. A co se týče tréninku stálá dostihová dráha se jevila jako nezbytná.

Začíná se kalkulovat s krytím v zahraničí, dovozem odpovídajících chovných jedinců i s možností výstavby stálé dostihové dráhy. Zahraniční krytí či dovoz psů však stále nebyl pro většinu chovatelů jednoduchou záležitostí. Teprve od roku 1989 bylo možné volně vycestovat bez žádosti o devizový příslib.

Mistrovství UICL a Evropy se již nikdy na našem území nepořádalo. Až nyní, v červnu 2005, má proběhnout Mistrovství světa FCI, historicky poprvé v Česku, na dostihové dráze v Mladé Boleslavi.

Děkujeme paní Aleně Stuchlé (Škorpilové) a paní Dr. Vítkové , dlouholeté chovatelce a majitelce chovatelské stanice Whittiko-Bohemia, za podnětné připomínky. Dík patří i panu Z. Němečkovi, majiteli chovatelské stanice whippetů Cordis, za zapůjčení některých materiálů.

Pomohou nám ještě další pamětníci ?

26.12.2008 19:03:30
Hana Valentová
Logo 1 a název.jpg
Facebook

Facebook

Arachné Naděje snů

Arachné Naděje snů


Pedigree Arachné

Pedigree Arachné

My Camelot Sandy Show

My Camelot Sandy Show


Pedigree Sandy Show

Pedigree Sandy Show

Rodokmen Sendy

Moira Ayort Back

Moira Ayort Back


Pedigree Moira AB

Pedigree Moira AB

Icy.jpg
Pedigree Icy Flower BSD

Pedigree Icy Flower BSD

Blue Effect Valentine Dogs

Blue Effect Valentine Dogs

chovný pes
Pedigree Blue Effect

Pedigree Blue Effect

Cariam Valentine Dogs - chovný pes
Cariam Valentine Dogs - chovný pes
Pedigree Cariam VD
Pedigree Cariam VD
Fifth Element Valentine Dogs - chovný pes
Fifth Element Valentine Dogs - chovný pes
hana.walentova@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one